ODDYCHAJ NA MAZOWSZU
To próba budowy mapy jakości powietrza na Mazowszu – dostępniej na stronie www.oddychajnamazowszu.pl, na której można obserwować zanieczyszczenie powietrza w miastach i gminach aglomeracji warszawskiej oraz Północnego Mazowsza i Kurpii. Dzięki dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2018 roku projektów realizowanych przez cztery organizacje pozarządowe z Warszawy, Serocka, Ostrołęki i gminy Czernice Borowe - umieszczonych zostało 12 nowych urządzeń monitorujących jakość powietrza na terenie miast i gmin północnego Mazowsza, Kurpiów oraz regionu Jeziora Zegrzyńskiego. Fundacja Teraz Mazowsze, jako lider projektu oraz Stowarzyszenie Ziemi Czernickiej, Kurpiowska Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego – opracowały wspólnie i rozesłały do wszystkich publicznych szkół ponadpodstawowych północnego Mazowsza - pakiety edukacyjne dla nauczycieli, plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach, jakie dla naszego zdrowia powoduje smog.
Program jest kontynuacja rozpoczętego w 2017 projektu Fundacji TERAZ MAZOWSZE oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego pt. „Czyste Powietrze – szkolny program edukacyjny”, w wyniku którego powstały punkty monitorowania jakości powietrza w zespołach szkół ponadpodstawowych w Brwinowie i Serocku, opracowane zostały i rozesłane do szkół pakiety edukacyjne dla nauczycieli (plansze, poglądowe scenariusze lekcji, ulotki i plakaty), stanowiące pomoc w przeprowadzeniu lekcji np. biologii lub chemii, poświęconej ochronie powietrza i walki ze smogiem.
Szkolny Punkt Monitorowania Jakości Powietrza. Każda szkoła, która otrzymała pakiety edukacyjne może zorganizować własny punkt monitorowania powietrza. Opracowane scenariusze zajęć lekcyjnych poświęcone problematyce ochrony powietrza są materiałami pomocniczymi dla nauczycieli do przeprowadzenia zajęć np. podczas lekcji biologii, chemii lub fizyki. Na dołączonych do scenariuszy plakatach, zaprezentowane są główne problemy wynikające z zanieczyszczenia powietrza, których sprawcą jest nie tylko przemysł i motoryzacja lecz również działalność indywidualnych osób. Sugestywna i atrakcyjna graficznie forma plakatów wskazuje na negatywne skutki zanieczyszczonego powietrza dla człowieka oraz otaczającej go przyrody.
Przeprowadzenie lekcji jest pierwszym krokiem do utworzenia Szkolnego Punktu Monitorowania Jakości Powietrza. Niezbędne jest bowiem wywołanie zainteresowania tym tematem nie tylko uczniów, lecz również (za ich pośrednictwem) ich rodziców i opiekunów. Od ich decyzji zależy wybór czy korzystać z ekologicznych źródeł energii, czy jeździć samochodami z napędem elektrycznym lub gazowym (LPG), czy palić będą śmieciami we własnych gospodarstwach czy wybrać paliwo nie zanieczyszczające środowisko. Bieżąca analiza jakości powietrza to również sygnał dla władz naszego miasta lub gminy. Kiedy wyniki są dobre – zachęcić znakomitą jakością powietrza potencjalnych turystów (patrz. www.oddychajwserocku.pl), a jeżeli są złe można – aplikować o środki finansowe z regionalnych funduszy lub dotacji UE np. na dofinansowanie pro-ekologicznych inwestycji gminnych, wymiany pieców w gospodarstwach indywidualnych itp.
Zapraszamy do udziału w prowadzonej przez nas akcji walki ze smogiem. Zachęcamy do pobrania z naszej strony materiałów dla nauczycieli (scenariusze lekcji i tablice poglądowe) oraz lektury artykułu SMOG ZABIJA.